První článek v přeslenu je delší než příslušná lodyžní pochva na hlavním stonku ( na rozdíl od přesličky bahenní, kde je to naopak). Jarní lodyha je cca 10–cm . Zralost výtrusů: III až V. STANOVIŠTĚ: Pole, náspy, . Po dozrání klasu a vyprášení výtrusnic jarní lodyha usychá, aby vyrazila letní, přeslenovitě rozvětvená lodyha.
Zatímco jarní lodyhy jsou krémové až červenohnědé . Přeslička rolní vytváří dva typy lodyh. Equisetum arvense, přeslička rolní. Obě lodyhy vyrůstají z podzemního oddenku, první na jaře a druhá v létě. Popis: Vytrvalé byliny s plstnatým oddenkem a nepřezimujícími lodyhami dvojího typu: jarní plodné lodyhy jsou nevětvené a nezelené, před . Mají ho dost komplikovaný, jak můžeme ukázat na naší přesličce rolní.
Její jarní lodyha není ani trochu zelená.
Později má ještě jednu lodyhu. Z oddenku vyrůstá nejprve jarní nevětvená nezelená fertilní lodyha se sporofyly (ta po vyprášení uhyne) po té vyrazí z . Teprve později (v červnu) vyrůstá tzv. Autor: Lenka Říhová . Hodnotit a oblíbit si fotku mohou přihlášení členové Galerie.
Letní lodyha přesličky rolní Jedovatá část: Celá rostlina. Oddenek je vysoký, plazivý, větvitý, článkovitý, černohnědý a hluboko v zemi, lodyhy z něj vyrůstají dvojího druhu – plody jarní a později jalové . Pro přesličky je typické vytváření dvou lodyh : a) jarní lodyha – je hnědá, nese výtrusnicový klas s výtrusy. Je to vytrvalá bylina. Na jaře vyroste jarní lodyha , která není zelená a živí se ze zásob z oddenku. Lodyhy i větve jsou.
Sporofyt přesličky rolní je tvořen jarní nezelenou lodyhou , která nese výtrusnicový klas, a zelenou letní lodyhou , která zajišťuje fotosyntézu. Jakou funkci plní jarní lodyha přesličky rolní ? Nejznámější a nejčastěji se vyskytujícím druhem je přeslička rolní. Tou první je jarní lodyha , která nese výtrusnicové klasy a odumírá ještě před vznikem lodyhy letní.
V létě vyrůstají silné výhonky, které . Všechny přesličky však obsahují jedovaté látky, proto je nutná patřičná opatrnost a pečlivé dávkování. Pro přesličku je typický článkovitý podzemní oddenek, z něhož vyrůstají každým rokem dvě různé lodyhy. Brzy zjara se objevuje světle hnědě zbarvená lodyha. U přesličky rolní toto “ozubené kolo” vytváří jen hlavní lodyha. Na rozdíl od přesličky rolní jarní lodyha neodumírá, ale postupně zezelená.
K tomu na počátku léta přirůstají nové sterilní letní lodyhy, které, a to je zásadní . Se svými oddenky pronikajícími hluboko do půdy může léčivá přeslička rolní. Po vypadání výtrusů jarní lodyha zaniká. Koncem jara vyrůstá z téhož oddenku zelená letní lodyha přesličky rolní. Podle textu doplňte popisy k následujícím .
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.